1 2 3 4 5 6 7 8

mem.net sözlüğün karakteri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. karaktersizliktir. yazar sayısı bir avuçtan ibaret olduğu için durum budur. henüz kimliği oturmamış bir sözlüktür. ekşide sadece kendinin yazarlık yaptığını sanan bir dümbelek çıkar burada bizim borumuz öter havasında takılabilir. kimisi de yine ekşicidir burada ekşici karakteriyle yazmaktadır. herhangi bir sözlük ekolünden etkilenmeyenler vardır.sözlük yazarlığı nedir burada öğrenenler vardır. burası başka sözlük değil rahat bırakırsanız kimliğini bulacaktır.

  illegal söz içerik paylaşım harici asıl kural kuralsızlık olmalıdır.

   
 2. yönetimin kendine özgü yapısı olabilir ama bütün olarak düşününce bu sözlüğün kendine özgü bir yapısı yoktur. bir jargonu yoktur, belli veya değişen bir gündemi yoktur, ortak mizahı yoktur, etkin bir iletişimi yoktur içi boştur kısaca. boşluktan karakter olmaz. dolmak için içeriğin zenginleşmesi gerekir, içeriğin zenginleşmesi için de yazan yazarlar. yazan yazara 'benim istemediğimi yazamazsın ensendeyimci' yaklaşımlar fakir olan içeriği tamamen köreltir.

   
 3. "bence var."dedirten başlık.yazar arkadaş şöyle desen anlarım "sözlük canlılık özelliği göstermiyor veya canlı tutmak için sürekli başlık girip duruyorum ama altına entry yazan yok." vs. anlayacağım ve bu konuda biraz da haklısın diyeceğim. gerçekten de canlılık ve hareket gerek. çokça entry yazmak,başlık açmak, araştırmak,okumak..."karaktersizlik"lafı biraz ağır olmamış mı?ayrıca sözlüğün bir karakteri de var zannımca.bizi diğer sözlüklerden ayıran,sözlüğün şahsına münhasır özellikleri var.mesela hafta içi daha yoğun olan başlık açma ve entry girme,hafta sonu azalıyor bu benim dikkatimi çeken mem.net sözlüğün bence katakteristik bir özelliği.başka örnek; uzun süredir burada yazan yazarlar arasındaki iletişimin güzel olması, esprileri ve yeni gelen yazara karşı sıcak bir içtenlikle yaklaşımları sözlüğün başka bir karakteristik özelliği.-aile gibi-mem.net sözlükte kaybolmuyorum.sanki yıllardır burada yazıyor ve onları tanıyorum.belki bilirsiniz "bizimkiler" dizisini,sözlüğü dizideki apartmana,biz yazarları da orada ikamet edenlere benzetiyorum.yani güzel, samimi, sıcak bir ortam.tatsızlıklar olmuyor mu oluyor elbette ama kimse uzatmıyor ya da küfür etmiyor ya da ediyor biz görmüyoruz.ancak mem.net sözlüğün yukarıda da dediğim gibi biraz daha canlı ve enerjik olması gerekiyor.gerçi bu salgın gibi başta bende bir hevesle araştırıyor, yazıyordum.şimdi tembellik ediyorum.hııı nerdeyse unutuyordum.madem mem.net sözlüğü masaya yatırdık -haddim olmadan-şunu da söylemeden geçmeyeyim.bence sözlük altın yıllarını 2015-2016 yılları arası yaşamış. arasıra o yıllara ait entryleri okuyorum. çokta keyif alıyorum.

   
 4. sözlüğün karakterini burada paylaşımda bulunan katkı yapan bütün yazarlar oluşturur

  burada bir eksiklik var ise bizlerin de bunda payı vardır diye düşünüyorum, karakterini çünkü kullanıcılar oluşturur, kendi kendisine oluşan bir olgu değildir bu.

  ekşi ve inci sözlükle hep bir kıyas içerisine giriliyor ama onlar gibi bir formatta olmuş olsaydı mem.net sözlüğe gerek var mıydı o zaman?

  gidip orada yazardı bütün yazarlar

  buranın da karakteri bu işte, diğer sözlük formatlarında olduğu gibi sohbet, hakaret içerikli paylaşımlar yapamazsınız

  tanımsız entry giremezsiniz veya

  demek ki bir karakteri var(gülücük)

  tanım: kendisine özgü değerler ve kurallar çerçevesinde meydana gelmiş olgulardır

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.