1 2 3 4 5 6 7 8

Manipülasyon

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. en basit anlamıyla beklenti oluşturmak ya da etkilemektir.

   
 2. İnsanların algılarını bozmak. Ne gerçek, ne yalan ayırt edilemeyecek noktaya getirmek.

   
 3. yandaş medyanın en önemli görevi,

   
 4. istenen davranışları yapması için bir kişiye ya da kitleye doğruları farklı bir şekilde aksettirerek onları yönlendirme sanatı. sanat diyorum çünkü herkes beceremez.

  şimdi, bir sisteme dahil oldunuz diyelim. bu sistem içerisinde belli bir nüfuz ve saygınlık elde ettiniz. her sistemde olduğu gibi bu sistemde de var olan ve başlangıçta kabul ettiğiniz kurallardan bazılarına riayet göstermediğiniz için yaptırımla karşılaştınız, ki doğal olan budur. ancak etkinizi kullanarak 'sadece bana mı uygulanıyor bu yaptırımlar acaba?' diye ortaya lafı attınız mı manipülasyonu başlattınız demektir. güruh mantığına sahip olan kitleniz sizi takip edecek ve 'biz' kavramı adı altında yaygara koparmaya başlayacak, bize ayrımcılık uygulanıyor diyecektir. aynı sistem içerisinde bulunup da kurallara uyma eğilimi gösteren kişileri -ki doğru olan budur- bu güruh, iktidar tarafından kollanmakla ve iktidarın imtiyazına sahip olmakla suçlar. ya da farklı bir şekilde bu kişiler aynı güruh tarafından yönetime yanaşmak, yamanmak, yaraşmak gibi iddialarla yaftalanır.

  her toplumda, her sistemde, her yerde görülen bir manipülasyon çeşididir.

  tebrikler, başarılı oldunuz.

   
 5. Son yıllarda gündemde olan algı yönetimi.

  İnsanları yavaş yavaş bir fikre, oluşuma, olaya alıştırma, kabullendirme için yapılan gizli çalışmalar bütünü...

   
 6. İnsanları kandırarak bir menkul kıymeti almaya veya satmaya sevk etmeye veya menkul kıymetin fiyatını yapay bir seviyede tutmaya yönelik davranışlardır.

   
 7. değişime zorlama

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.