1 2 3 4 5 6 7 8

kramp girmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. başıma hiç gelmeyen ancak bir keresinde yanımdaki birinin bacağına girmesine şahit olduğum, koca adamın bir sesi yer de bir sesi gökte bağırmaya başlamasıyla ne yapacağımı şaşırdığım ve evin annesinin gelerek sorunlu bacağı düz şekilde tutmaya çalışmasıyla geçen olay.

  tabi o bacağı düz tutmakta kolay iş değildir adamcağız olduğu yer de debeleniyordu.

  bir de özellikle deniz de ya da havuz da daha doğrusu yüzerken insanın başına çok gelirmiş ve en tehlikeli olanıymış.

   
 2. genellikle denizde başımıza gelen ani hareketler ile damar damar üzerine binmesi olarak halk arasında bilinen kramptır.

   
 3. Magnezyum eksikliginde sık rastlanan bir sorun. Sabahlari yatakta gernesirken bir dönem kabusum olmustu. Insanin tansiyonunu dusuruyor ve dayanmasi zor bir aci; oyle ki gozlerden yas geliyor. Bir girince oyle hemen gecmiyor. Kramp giren baldirin acisinin gecmesi ise 2 hafta kadar suruyor. O bolgeye dokunuldugunda bolge sert ve agrili oluyor.

   
 4. Genellikle magnezyum eksikliğine bağlı olarak çoğu hamile kadının yaşayabildiği sağlık sorunu.

   
 5. kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin eksikliği, uzun süre hareketsizlik, uzun süre ayakta kalma gibi nedenlerden kaynaklanan kasların birbirinin üstüne çıkması durumudur. çok acı verir. genelde ayak parmaklarında ve baldırlarda görülür. rahatsız edici derecede ağrı verir. muz yemek, maden suyu içmek ve bol su içmek kramplara karşı önleyici etkilere sahiptir. soğuk kış geceleri de krampları tetikleyen unsurlardandır. kramp giren bölgeye masaj yapmak gerekir.

   
 6. bir dönem beni çok fazla sıkıntıya sokan acılı sağlık sorunu.

  allah'tan eskisi gibi girmiyor da rahatım. yalnız artık yatakta genleşme hareketlerini falan kesinlikle yapmıyorum. yaptığım an zaten bittiğimin işaretidir. bir zamanlar olur olmaz zamanlarda kramp girerdi ve geçene kadar evdeki herkesi de başıma toplardım. ondan sonra bacağımda morluk ve ağrı oluşurdu. daha sonra merdivenleri inerken yavaş yavaş, topallaya topallaya inmeye çalış. yalnız şimdi de havuz da ara ara giriyor ve eskisi gibi sıklaşmasından korkuyorum. maden suyu ve maydanoz suyu içmemiz gerekiyormuş, krampların oluşumunu engellemek için de, ben pek ikisini de doğru düzgün yapmıyorum.

   
  (Bkz: kramp)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.