1 2 3 4 5 6 7 8

kaplan vs aslan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle kaplan eğer sibirya kaplanı ise ormanın kralı falan dinlemeyip aslanı haşat edeceği kapışmadır. hadi sibirya kaplanını geçtik, küçük kuzeni bengal kaplanıyla bile herhangi bir aslan kolay kolay baş edemez.

   
  (Bkz: sibirya kaplanı)(Bkz: bengal kaplanı)
 2. iki büyük kedigilin karşılaştırıldığı konu.

  hayvanat bahçesinde iki hayvanı da gördüm, kaplanın karizması yok aslanda, yelesine rağmen yok. kalıp anlamında da kaplan epeyce önde. belgesellerden anladığımız kadarıyla avcılıkta da kaplan çok daha iyi, öyle sürüyle avlanma falan yok, tek başına.

   
 3. tercihimi kangal olarak belirleyip ikisini de seçmediğim karşılaştırma başlığı.

   
 4. şu an için karada yaşayan en büyük iki etçil ve memeli hayvanın karşılaştırılması.

  öncelikle kaplan(sibirya ve bengal kaplanı) daha iridir ve öldürmeye programlanmış profesyonel bir katildir. zaten yeterli büyüklüğe ulaşınca kendi takılır, öyle aslan gibi aile bağları falan umurunda değildir, erkeğini/dişisini sadece üreme döneminde görür, yaşam alanı genel olarak asyadır.

  aslan ise yakışıklı bir hayvandır. kaplan'dan oldukça farklı bir psikolojiye sahiptir, sürü halinde yaşar ve avlanırlar, sürünün bir lideri olur ve hatta liderin yancıları dahi olur( alfa-beta vs. erkek muhabbetleri) tarihte anadolu da dahil daha geniş bir coğrafyada yaşamışsa da şu an için doğal ortamında yaşayan aslanların tamamı sahra altı afrikasında yaşar.

  bu iki muhteşem canlının belki bir zamanlar yaşam alanları kısmen kesişmişse dahi kaplanlar afrikada, aslanlar da asyada tutunamamış, şu anki yaşam alanlarına adapte olmuşlar ve o coğrafyaya/iklime/ekosisteme göre evrimleşmişlerdir. yani bu iki hayvan doğal olarak birbirleriyle karşılaşamazlar. ama daha da önemlisi aynı coğrafyada yaşasalardı dahi mecbur kalmadıkça birbirlerine saldırmazlardı zira bu boyutlardaki bir etçilin yemesi gereken et miktarı bellidir. her ne kadar fiziken kaplan daha iri olsa da, iki canlı da ölümcül yaralar alabilecekleri ve hatta ölebilecekleri ama karşılığında bir asya/afrika mandası avlayıp yediklerinden daha az miktarda et yiyecekleri bir dövüşe girmeyecek kadar mantıklı içgüdülere sahiptir.

  bunların dövüşmesini ancak ikisini de bir kafese koyup o kafesi de iyice daraltıp kavga etmelerini kolaylaştıran bir düzenek kurup başarabilirsiniz. işte onu da yeryüzünün tartışmasız en acımasız ve en tehlikeli canlısı olan insan yapabilirdi ki yapıyor zaten.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.