1 2 3 4 5 6 7 8

iyotlu iyotsuz ikilemi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Arkadaş hala daha bu ikilemi anlamış değilim. Bir tuz alacağım İyotlu mu olsun iyotsuz mu acayip ikilemde kalıyorum. Sanırım en iyisi deniz tuzu diyorum ama onda da bir değişik haberler çıkıyor.

  harbi arkadaş nedir bu halim.

  tanım:tüketici kararsızlığıdır.

   
 2. tiroid hastası olarak benim de arada kaldığım ikilem

  doktorlar bile bu konuda ikilemde biz nasıl olmayalım her biri farklı bir şey diyor..

   
 3. İyotlu tuz insan vücudu için daha faydalı olduğu söyleniyor tuza iyot eklenme zorunluluğu da getirilmişti.yemeklere pişme aşamasında değilde piştikten sonra atılması iyotun muhafazası açısından önemli.

   
 4. valla ben billurun grisini alıyorum gerisini bilmiyorum dediğim konu.

   
 5. haber metinlerinden anladığım kadarıyla, tiroid bezi hastalıkları iyot eksikliğinden kaynaklanıyorsa da guatr ve diğer tiroid bezi hastalıkları olanlar ( hipertiroidi olsun hipotiroidi olsun ) tuz tüketimini asgariye indirmek durumunda. Mümkün olduğu kadar iyotlu tuz tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Sağlıklı bir insanın dahi günlük tuz tüketimini sınırlandırması, cips, kraker, hazır salamura, şarküteri ürünleri, soslanmış çerez, hazır çorba gibi tuz oranı yüksek işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durması gerekir. Vücuttaki tuz dengesizliği, tansiyon, vertigo vs. gibi pek çok hastalığı da tetikliyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.