1 2 3 4 5 6 7 8

İlk anarşist manifesto

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Anselm bellegarrigue tarafindan 1850 yilinda yazilan kitap.

  Temelde;

  -anarsi düzendir, hükümetse ic savas

  Fikrini savunur.

   
 2. Simdiye kadar tiranlarin varolduguna inandiniz

  İnandin lakin yaniliyorsun

  Sadece köleler vardir

  Hic kimse itaat etmediginde

  Hic kimse emir veremez

  Diyen anarsist kitap.

   
 3. İnsanlarin acik acik birbirlerini katlettikleri bir yer gösterin, ben de size hepsinin arkasinda hükümet oldugunu göstereyim. İc savasi hükümetin kendinin devamliligini saglamasi ya da elindekini birakmak istememesi disinda baska bir sekilde aciklamaya calisirsaniz, vaktinizi bosa harciyorsunuzdur: herhangi baska bir sebep bulamazsiniz.

  Hükümetler ic savas sebebidir diyen ve bunun altini doldurabilen anarsist kitap.

   
 4. Bu dünyada insanlar yaşıyorsa ve ben bir insansam benim çıkarlarım da diğer herkesinkine eşittir. Bana borçlu olunandan faZlasını borçlu olamam; ve verdigimden fazlasını alamam.

  Diyen anarşist kitap. Bu kadar hakkaniyetli bir yaklaşım hicbir kutsal kitapta yok.

   
 5. Sunu iyi dinleyin: insanlara her daim feragat, rıza, kendini feda etme vaazları verildi.

  Sonuc? Papalık ve tanrı nın lütfu sayesinde egemenlik. Ama insanlar teslim oldular, kendilerini yok ve inkar ettiler.

  Diyen kitap.

  Cok sert bir demokrasi elestirisi. Referanslari ve elestirileri cok güclü oldugu icin tüm dünyada anarsizm, terörizm gibi gösterilmeye calisiliyor. Bunu yapanların terörizm ve gücten beslenmesi de ayrı bir ironi.

   
 6. Bir belediye baskanini toplum icinde bir zorbaya dönüstüren nedir biliyor musunuz? Araya bir valinin girmesi tabii ki, vali ortadan kalkarsa belediye baskanı yalnizca onu secen insanlara güvenmek durmunda kalır ve herkesin güvenligi teminat altina alinmis olur.

  Diyen kitap.

  Sözde secilmislerin atanmislar tarafindan erkin cikarlari dogrultusunda ve milletin cikarini yoka saymasini adam 1850 de anlatmis.

   
 7. Kisi bir tapinaga, kiliseye ya da sinagoga gitmese de, güc sahipleri sağ olsun bunlarin hepsinin giderlerini paylasmak zorunda.

  Diyen kitap

   
 8. Bir parti salaklari kendine cekmek icin taktigi vatansever maskesi cikarildiginda, ortak amaci makam olan, bayagi bir topluluktur.

  Diyen kitap.

  170 yil önce yazilan kitap. Gûnümüzde zerre degisen bisey yok

   
 9. Keşke partiler en azindan arkalarinda halkin destegini hissetmeselerdi; keşke halk yalnizca kendi maddi cikarlari, endüstriyel amaclari, ticaret ve iş ile ilgilenseydi ve politika adindaki rezil oyuna kayitsiz kalsalardi.

  O zaman birden yalniz kalan partiler provokasyonu keserdi; cesaretlerine güçsüzlük ket vururdu; tükenirlerdi, eriyip halkın arasına karışır ve sonunda yok olurlardı.

  *

  Bu sözler yazıldığında bizde daha 1.mesrutiyet bile ilan edilmemisti. 26 yıl sonra ilan edildi. Biz 144 yıllık demokrasimiz var sacmaligina inanirken; 169 yıl önce partilerin halkları sömürerek nasıl provokasyon yaptığını anlatan kitap.

  Dünkü kılıcdaroglu saldırısı cuk buna oturuyor. İki tarafta diger partiyi provokasyonla sucluyor. Cünkü İkisinin de arkasinda halk destegi var.

  Zaten kitabın ana fikri de net;

  - anarşi düzendir, hükümetse iç savaş.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.