1 2 3 4 5 6 7 8

erkek varlıkta kadın yoklukta belli olur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. benim değil ancak eskilerin bir sözü.

  erkeğin para, pul, mal mülk, sahibi olduğu anlarda raydan çıktığını; kadının ise tam tersi darlık durumunda kontrol edilmesinin güç olduğunu anlatan söz.

  tekrar düşününce kısmen de olsa doğru olduğunu zannediyorum. biten evliliklerin bir kısmının temelinde erkeğin maddi imkanlara sahip olması neticesinde kırdığı cevizler veya kadının ise yokluğu sürekli sorun etmesinin olduğu herkesçe malumdur.

   
 2. doğru söz doğru denme zamanıdır,varlıkla ve yoklukla insan olanlar sınandıklarında ne oldukları ortaya çıkar yada ne oldum delisi olmaları izlenir anlamında atasözüdür.varken, yokluğa düşmek,düşenlerin durumu bir darbe gibi görüp hayata küsmeleriyle sonuçlanabilir herkese hayatı zehir edebilirler,yokken birden varlığa kavuşanların durumuda bir tür darbedir,yeni durumu sönsuz güç zannedip azıp saparlar.erkekler zenginleşince önce arabayı sonra eşi değiştirmeyi düşünür denir,kadınsa yokluk halinde çare yaratmak, yoklukta gerekeni yapıp hayatı idame ettirmek yerine ya kaçar ya karalar bağlar.demekki az verip aratmasın çok verip azdırmasın diye boşuna dua edilmez.

   
 3. Erkek ile kadın arasındaki yapısal farklılıklara atifta bulunan söz.

  doğruluk kısmı elbette olsa da tam bir genelleme yapmak da doğru olmaz. insanların refahta ya da zor zamanlarda nasıl davranacağı konusunda ilk etken kişiliktir...ve onun yansımasıdır.

   
 4. atalarımızın nokta vuruşu yaptığı, sonuna kadar desteklediğim sözdür.

  bazı kadınlar vardır ki iyi gün dostudur, para varken her şey güllük gülistanlıktır lakin yokluk ortaya çıktığında gerçek yüzünü gösterir ve mücadele etmek yerine ya vazgeçer yada çirkefleşir.

  bazı erkekler vardır ki fakir zamanlarında dürüst, namuslu evine eşine sadıkken paraya kavuştuğunda ilk önce eşini sonra ailesini unutur, yolunu şaşırır.

  işte bu nedenledir ki erkek varlıkta belli olur, kadın ise yoklukta.

  her iki taraf içinde önemli olan her şartta karakter sahibi olmak ve kişiliğinden ödün vermemektir.

   
 5. kadında olsa erkekte olsa çoğunun nankör varlıklar olduğunu söyleyen söz.

   
 6. Cok para erkegi az para kadını bozar sözünün farkli versiyonu

   
 7. insanlığın öldüğü belirten sözdür.

   
 8.  
  (Bkz: kişi kendinden bilir,işi)
 9. Erkeğin ahlakı varlıkta, kadının ahlakı yoklukta belli olur, sözüdür. İstisnalar haricinde etrafımıza baktığımızda bire bir yaşandığı anlaşılabilir. Çatır çatır boşanmaların ana sebebi ya erkeğin varlıktan yanlış yollara girmesi ya da kadının yokluktan babamın evine gidiyorum deme sebebini anlatan çok özlü söz.

   
 10. genellemelere karşıyım, bu başlık da öyledir, maalesef bilimsel olmayan genellemedir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.