1 2 3 4 5 6 7 8

El için düğün yapmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. " bi kere oluyo sonuçta tabikisi de yapcaz" şeklinde düşünenlerin girmemesi icab eden konu başlığı.

  Efendim kimse kendini kandırmasın, binlerce liralık o organizasyonları tamamen el için yapıyorsunuz. Şu an bir insta çiftinin düğün masrafı, bakın düğün diyorum içinde ev eşya yok, kemiksiz 100 bin.

  Resmen yolda görseniz tanımayacağınız, feysbuk'ta ebemi de bulacam akımı olmasa varlığından haberdar dahi olmayacağınız insanlar gelip düğününüzde pasta yeyip erik dalı oynasın diye bir sürü borca giriyorsunuz.

  O kadar nakitiniz varsa , minnoş ponçik minimalist bir törenle ilişkinizi resmileştirip elinizdeki parayla gezin.

  Camii yaptırın.

  Ev alın.

  Ya da dursun kenarda ne zararı var.

  Dipnot: insanlar sizin ısıtıp ısıtıp tekrar paylaştığınız düğün nişan söz vs resimlerini ayıp olmasın diye like lıyor bence.

  Dibin dibi not: bi kere oluyo sonuçta diye kendinizi koşullandırmayın. Belki bi daha olur. Pis pis gülen surat

  Yerin dibine giresi not: evlilik yeterince sorun zaten. Sürece bir de borçlarla maddi sorunlarla başlamaya ne gerek var.

   
 2. Çiftleri değil, eli eğlendirmek amaçlı yapılan düğündür.hangi evli çift düğünden sonra iyi ki düğün yapmışız,ne güzel de milleti eğlendirdik ya da ne güzel de borçlandık der.gelin ve damat zaten günün hengamesinden pekte kendi düğününü anlamaz.fazla da hatırlamaz.o sebeptendir ki video çekimi yaptırır.düğün sonrası izler "aaa bekir enişteler de gelmiş ya düğüne"gibi laflar söyler.düğün yapmak malesef eli eğlendirmek için yapılan masraflı bir organizasyondur.bunu her çift bilir.ancak elalem ne der,düğünsüz kız mı evlendirilir,dul kadın mı benim kızım nikahtan gitsin zihniyeti ile aileler düğün ister.gelin de "eee bir kere evleniyorum." cümlesiyle kendini düğün salonunda buluverir.garibim damat zaten kendi düşüncesi dışında ortama ayak uydurmuş gidiyordur.ne deseler yapacak kıvamda.bahşişçi başı olup çıkmış.düğün yapılma sebeplerinden biri de takı mevzu tabi.gerçi onu nikahta da yapıyorlar.ben düğünlerden çok sıkılan biriyim.gittiğim düğünde kös kös oturmayı tercih eden sıkıcı tipim.yani beni eğlendiremiyorlar. ama eğlenen çokta insan var.pistte eğlenen eğlenene.bazen şu müziği duymasak,bu insanların oyun hareketleri ne kadar da komik olurdu diyorum içimden.böyle şeyler düşünerek kendimi eğlendiriyorum.

   
 3. tam bir "biz bunları entrylerimizde yazdık" başlığı. #1nha

  aleykümselam brevis gardaş.

   
 4. el alem ne der düşüncesiyle hareket edip çiftleri büyük bir borcun altına sokan saçma bir eylemdir

  siz etrafınıza hava atacaksınız diye bu insanlar yıllarca büyük bir borç yüküyle uğraşacak, ve evliliklerinin en güzel yıllarını sıkıntılarla maddi zorluklarla geçirip kendilerinden kısıtlayacaklar hayatı

  sonra kavgalar mutsuzluklar başlayacak

  bunu sırf siz o "el" dediğiniz kişilerin 2 saatlik eğlenceleri için yapıyorsunuz

  ha o eğlencede de mutlu olmayacaklar yine, hep eleştirecekler sizi

  olan sadece gelin ve damata olacak

  bu kafayı değiştirin artık

   
 5. düğün bir etkileşim organizasyonudur, lazımdır, ancak hayatınız boyunca düğünleri pasta yemek için girilen gereksiz zahmet olarak görürseniz, tabii ki bu eylem için devasa düğün organizasyonu saçmalıktan ibaret olacaktır.

  masrafına zorluğuna aldırış etmeden, düğün için en hevesli olanlar binlerce misafiri katılacak olanlardır.düğünde, cenazede, mevlütte, bayramda kalabalıklar güven verir.paylaşım ve etkileşim mutlu eder.düğününüze katılacak, sizi bu şekilde tatmin edecek olan misafirin daha çok memnun olması da kendinizi sorumlu hissedeceğiniz bir durumdur, oysa ki misafirlerin böyle bir beklentisi falan da yoktur.düğüne katılanlar sizinle ve düğüne katılan herkesle birlikte olmak için o düğüne katıldığının bilincindedir.siz katıldığınız düğünlere sıkıntıdan patlarken bir bardak meyve suyu içmek için mi katılıyorsunuz.düğüne katılınır, hazır fırsat bulunmuşken eş dost arkadaş ortak bağ olan kim varsa görüşülür, gülünür eğlenilir, düğün sahibine destek olunur, görev tamamlanır.düğün birlik beraberlik bilinciyle yapılan bir organizasyondur.yüzlerce belki binlerce kişiyi üç dört saat misafir etmek için yapılan organizasyondur, misafirinizi ne kadar hoş tuttuğunuz da sizin şanınızdandır. saçmalık olan şey düğün değil de yüzlerce kişi sizi tebrik etmek, paylaşımda bulunmak, destek olmak için gelirken 'niye geldi bunlar ya'diye düşünmektir.

  düğün saçma, komşuluk saçma, mevlüt saçma, cenazede pide vermek saçma, bayramda çocuklar şeker almaya gemişler defolsunlar diyenler size çekirdek ailenizle mağara hayatınızda başarılar.

   
 6. Akademikbaytar gardaşıma cevap verme gereği duyduğum konudur.

  Efendim biz düğüne karşı değiliz. Biz yapılan aşırı harcamalara, ekstra gövde gösterilerine karşıyız.

  Düğün, beraberliği ilan etmek , sevdiklerinle paylaşmak değil midir?

  O hâlde bunu daha makul bir şekilde gerçekleştirmek dururken, mesela tohumlu kalemlerden alıp evliliğin anısına dağıtmak olabilir sade bir nikah töreninin ardından, niçin bir kına tahtına bilmem kaç bin tele verelim?

  Ve olayı bayramda çocuklara şeker almayarak protesto etmeye nasıl bağladınız?

  Saygılar, brevis gardaşınız

   
 7. düğün kültürünün, türkiye de bozulmuş ve yozlaşmış olması. acil değişim gerekli.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.