1 2 3 4 5 6 7 8

Civa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 13,6 g/cm^3 özkütleye sahip element. diğer bir ifadeyle 1 lt si 13,6 kg ağırlığında olan oldukça ağır bir elementtir.

   
 2. okullarda kullanılması yasaklanan -38,83 derecede eriyen elementtir..

   
 3. Çocuk aşılarının içerisinde olduğu söylenen zararlı madde. Bu sebeple bir çok aile çocuklarına aşı yaptırmak istemiyor ve yaptırmayanlarında sayıları bayağı artmakta. Bu sebeple eskisi gibi aşıyı zorunlu hale getirmek istiyor sağlık bakanlığı.

   
 4. n.ş.a.'da bile katı olamayan, cıvık element.

  senin delikanlı halini görmek için sibirya'da deney mi yapacaz aslanım? gevşekliğin lüzumu yok.

   
 5. Cıva hava,su ve toprakta bulunan bir elementtir.kullanım alanı oldukça fazladır.bunlardan bazıları; termometre,ateş ölçer,-şimdiki ateş ölçerlerde kullanılmıyor ama eskilerde vardı-barometre,vakum tulumbaları,cıva buharlı ve flüoresan lambalar,piller ayrıca aynaların sırlanmasında,altın ve gümüş üretiminde,tıpta tedavi maddesi olarak vs vs.cıvanın yaygın olarak kullanılması evimizden işyerimize, okullardan hastanelere kadar bulunması, cıvadan oluşabilecek kazalara karşı dikkatli olmamızı gerektirir.örneğin termometre kırılması sonucu etrafa yayılan cıvanın zararlarından korunmak için neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. cıvaya maruz kalınması tehlikelidir.yüksek dozları,insanlar için öldürücü olabileceği gibi düşük dozlarının bile sinir sistemi bozukluklarına sebep olması olasıdır. cıvanın tehlikeli olma sebebi buharlaşma özelliğinden kaynaklanmaktadır.kırılıp etrafa saçılan cıva sıcaklık etkisi ile buharlaşıp ortamdaki havaya karışır. ortamda bulunan kişinin bu havayı soluması cıva zehirlenmesine sebep olur.fazla uzatmayayım eğer cıva ile ilgili bir kaza olursa,öncelikle saçılım alanı boşaltımalıdır. odaya giriş engellenmelidir. havalandırma ve ısıtma sistemleri kapatılmalıdır.burnumuza maske takmak faydalı olur kanaatindeyim.cıvayı temizlemek için ellerimize kauçuk ya da lateks eldiven giymeli,toplanan cıva plastik bir torbaya konulmalıdır.-çıplak elle temas edilmemelidir.zaten çıplak elle etrafa saçılan cıvayı zor toplarsınız.cıva elinizin altında kayar durur bir türlü yakalayamazsınız.başıma geldiği için biliyorum.-saçılımın olduğu mekan iyice havalandırılmalıdır.giysi ve ayakkabılara cıva bulaştıysa, temizlik yaptığınız eldivenlerde torbaya konulup atılmalıdır. sonuç olarak cıva toksit bir maddedir. zararlarını bilmek ve cıva ile ilgili başımıza bir kaza geldiğinde neler yapmamız gerektiği konusunda bilinçli olmamız gerekir.

   
 6. Cıvadır o.

  Avcunda oynarken altın yüzüğünü eritenleri bilirim.

  Termometrelerde kullanılır.

  Yaşanan bir olaydan dolayı MEB okullarda kullanımını yasaklamıştı cıvanın.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.