Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

çeyrek olmuş 855

paylaş araştır

1. tesadüfen bakındığım bir tarih bu; 12 ağustos 2018. bu tarihte çeyrek altın 460 lira imiş. üç yıl bir ay farkla yani bugün ise 855 türk lirası. fiyatını neredeyse ikiye katlamış, bir zamanların gariban çeyrek altını... düğünlerin olmazsa olmaz ziynet eşyası. fiyat artışı böyle giderse, ne düğünlere gidilir ne de hediye altın takılabilir.

2. 2008 yılında 70 liraya aldığımı hatırlıyorum, arkadaşın düğünü için almıştım. asgari ücret 600 lira civarındaydı. asgari ücretle çalışırken bile zorlanmadan düğünde takıyorduk.

nereden nereye diye bir şarkı söylüyorlar ya hani birileri...

3. Altınla borç alanları çok büyük sıkıntıların beklediğini gösteren durum. Düğün yapacaklar da umarım anlayışlı insanlarla karşılaşır

4. Gümüş takma geleneği başlamalı diyebileceğim başlık.

O da emtia sayılmıyor mu ?

Bol bol Gümüş takalım şanımız yürüsün.

5. Merkür hala retrosuna devam ettiği için kenardan alıp verenleri izlediğim emtia. :)

6. bugün itibariyle 844 türk lirası olmuş. düşmüş mü, düne önceki güne göre yükselmiş mi, yükseleni nedir bir türlü bilemediğimiz değerli bir cevherden üretilen, eskilerin gariban dedikleri şimdi ise pek havalı bir takı.

7. şimdi internetten bir siteden baktım ki 2290 tl.

alış diyor, satış diyor ne çok teferruatı var.

konu açılınca üç sene öncesine göre yaklaşık iki katına çıkmışken, konu açıldığı tarihten bu yana yaklaşık iki senede ise yaklaşık üç katına çıkmış.

bu bilgilere göre beş yıllık bir x-y grafiğinden yola çıkarak geleceğe dönük interpolasyon, extrapolasyon filan biraz da polinom, fonksiyon... katarsak çeyrek altın önümüzdeki yıllarda kim bilir nerelerde olur.

8. iki yılda nerden nereye gelmiş bu fakirin düğün ikramı, çeyrek altın.

3'e katlanmış neredeyse. 31 mayıs 2021'de; 855 türk lirası iken, 04.05.2023'de; 2.290 türk lirası.

ülkemiz ekonomisi adına hiç de ümit vermeyen bir sonuç. ali mühendis kardeşim, bilimsel işlemlerle kendinizi hiç yormayınız. kötü olan tablo zaten ortada. dolayısıyla yoruma gerek yok gibi.

ancak düğün yapacakların, o düğüne katılmak zorunda olanların vay haline. :(

9. Çeyrek olmuş 2.300 civarı hey gidim.

İsmini unuttuk altının valla,çeyrek devri kapandı,gr bile alamıyoruz ekonomi süper ötesi.

10. şimdi o rakamlarda olsa da alsak dedirten konu

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.