Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

başkanlıkla milli gelir 25 bin olur

paylaş araştır

1. çalışma ve sosyal güvenlik bakanı süleyman soylu'ya ait açıklama. ben pek bir bağ kuramadım.

2. gündemdeki kıdem tazminatını unutturmak ve gündem değiştirmek için söylenmiş olabilecek bir beyanat.

3. başkanlıkla milli gelirin bağ kurulamaması bir kenara dünyaca iktisatçıları mezarında ters döndüren beyanat.

zira bilhassa üretime dayanmayan ekonomilerde milli gelirin 10 bin ve üstü olması demek gelir dağılımındaki eşitsizliğin artması demektir.

ha eğer burada maksat refah çıtasını değil de istatistiği büyütmekse o zaman ne derece masum bir beyanat olduğu tartışılır.

4. 25 bin olmasına olur ama kenya doları ile olur.

5.  
    (Bkz: Yok devenin bale pabucu)
  6. doğru bir yöntemle ulaşılabilecek doğru bir hedeftir. türkiye potansiyelini düşündüğümüzde, her halükarda 25bin tl milli gelir ideal hedeftir. nitekim 10bin rakamı da bir zamanlar uçuk görünüyordu ama ulaşıldı. başkanlık sisteminde yürütme görevini meclisten çıkan bakanlar yerine başkanın seçtiği alanında uzman kişiler yürütecek. sert kuvvetler ayrılığı bürokrasinin azalmasını sağlayacak. teknolojik uyum artacak. birçok artısını sayabiliriz ama tek başına başkanlık sistemi tüm üretim sürecini aşırı bir şekilde etkiler dersek abartılı olur. yine de başkanlık sistemi pek çok açmazımızın çözümü olacağı gibi ekonomik kalkınmamızı da hızlandıracaktır.

7. Nasrettin hoca'nın keramet kavuktaysa fıkrasını hatırlatan ifade.

yani bir sistem değişmesi ile milli gelir oralara fırlayacaksa bütün ülkeler boşuna bekliyor o zaman. ya da milli geliri zaten 25-30 bin dolar civarı olan bazı gelişmiş ülkelerde başkanlık sistemi olmasa demek ki bizden daha kötü durumda olacaklardı.

(Bkz: güldürürken düşündürmek)
  8.  
    (Bkz: hımmm ifadesi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.