1 2 3 4 5 6 7 8

amel defteri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İnsanların dünyada iken yaptığı bütün işlerinin yazıldığı ve Arasat meydanında herkese verilecek olan defterdir.

  hadis-i Şerifte;

  Bir kimse kıyamette mizana getirilir. Sonra herbirinin büyüklüğü, gözün görebileceği uzunlukta olan doksan dokuz amel defteri getirilir. Bu defterlerde o kimsenin iyilik ve kötülükleri yazılıdır...şeklinde ifade edilmektedir.

   
 2. insanların yaptığı iş ve hareketlerin sağ ve sol omzumuzda var olduğunu varsaydığımız melekler tarafından bir deftere yazılması ve yazılanların ahiret gününde karşımıza çıkması.

   
 3. kişinin dünydada yaptığı iyilik ve kötülüklerin yazıldığı, ahirette kişinin eline verilecek olan defterdir.

   
 4. insan zerre kadar iyilik yaptıysa ödülünü zerre kadar kötülük yaptıysa cezasını görecektir.tabi bu eylemlerin tane tane yazılı olduğu defterin adıdır amel defteri.

   
 5. insanın yaptığı en ufacık bütün iyilik ve kötülüklerinin işlenerek yazıldığı defterdir.o defterlerdeki davranışlarının ahirette karşısına çıkacağı söylenen defterlerdir.

   
 6. Ahiret de sağ tarafımızdan almaya dua ettiğimiz islam inancına göre bütün iyi ve kötü yaptığımız işlerin tamamının yazıldığı defterdir . Amel defterine yazılanların hesabı verildikten sonra kullar mizandaki hesaba göre ahiret de yerini alacaktır.

   
 7. arkasında hayırlı bir evlat, ilmi bir eser veya bir hayır kurumu bırakan insanın öldükten sonra da kapanmayan defteridir.

   
 8. öldüğümüzde sağ tarafımızdan almayı umduğumuz, onun için de dünyada bu umudumuzu gerçekleştirmeye çabaladığımız mübarek defter.

   
 9. insanların bu dünyada iyi ve kötü adına ne yapmış ise yazıldığına inandığı ve sol tarafından alırsa kötülük sağ tarafından alınırsa mutluluk olduğunu düşündüğü defterdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.