1 2 3 4 5 6 7 8

sokak hayvanları

paylaş araştır takip et
  ...
 1. halk sağlığı açısından ciddi tehdittir.

  kontrolsüz şekilde çoğalan sokak hayvanı nüfusu, bu hayvanların yaşam kalitelerinin düşmesine, hayatta kalamayacak kadar zorlanmalarına, kendi popülasyonları arasındaki rekabetin artmasına sebep olmakta.başıboş sokak hayvanları için rehabilitasyon programları başlamazsa yakında kedi köpek gibi sokak hayvanları hastalıkların taşınması, sokak hijyeni problemleri, saldırı riskleri gibi tehditler oluşturacaktır.

  çözüm sokak hayvanlarına yem su mama vermek değildir.emin olun sokak hayvanı problemi bu şekilde daha da artar.bizim yüzümüzden sayıları hızla çoğalan sokak hayvanlarının refahını sağlamak da yine bizim görevimizdir.sansasyonlar ve manipülatif olaylar bir kenara bırakılıp gerçek anlamda hayvan refahı sağlanmak isteniyorsa, bütün dişi sokak hayvanları kısırlaştırılmalı, tamamı kimliklendirilmelidir. üremeleri kontrol altına alınan sokak hayvanları ölene kadar da beslenme ve barınma imkanı sağlanmalı veya sağlanmaya çalışılmalı.

  yaşanan bu saçmalığın en büyük sebebiyse sahte hayvanseverlerdir.hayvanı al besle on tane enik yapınca sal sokağa, sizin yüzünüzden sokakta yaşamak zorunda olan binlerce sokak hayvanı var.sorumsuzlar sürüsü sizi...

  öyle hayvan sahibi olmak da kolay olmamalı.aynen evlat edinir gibi yasal yükümlülüklere bağlanmalı.sahiplenilen hayvan ve alt soyuna bakma yükümlülüğünü kabul edemeyecek olan, bu sorumluluğu yerine getiremeyecek olan şaşkınlara bu canlar emanet edilmemeli.gerçi kimsenin emanet ettiği de yok çoğunun hayvanlarla ilişkisi 'parasını verip satın al sonra da hürriyetinden yoksun bırak, esir et' ilkesine dayanıyor.

  evrimsel süreçte bu hayvanların doğal gelişim haklarının elinden alınması mı dersiniz, insanlar yüzünden hızla artan nüfuslarına bağlı olarak yaşadıkları rekabet mi dersiniz, kendi doğal ortamları yerine insana bağımlı yaşamaları mı dersiniz neresinden tutulursa tutulsun sadece sevdiği için, duygusal tamin yaşamak için bu hayvanları sahiplenenler zalimdir.

  sokak hayvanlarıyla ilgili oluşturulmaya çalışılan kamuoyu bu doğrultuda olmalıdır.

 2. ...