Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

iş yerinde kendinden 30 yaş büyük birine ismiyle seslenmek

paylaş araştır

1. pozisyon olarak üstte olduğundan dolayı, kendisinin abisi,ablası hatta babası yaşındaki insanlara dahi ismiyle seslenerek kendi egosunu tatmin etme durumudur. kendi egosunu tatmin ederken insanlıktan da nasibini almama durumudur.

2. Sırf kibirden ve kişiyi küçümsemek adına yapılıyor ise kesinlikle karşı çıktığım durumdur. Ancak samimiyet varsa ve kişi cahil biri değil ise yaşı ne olursa olsun bana efendim, bey, hanım, abla, abi gibi tamlamalara gerek kalmadan direkt ismim ile hitap etmesini isterim. Çünkü Bu tarz tamlamaların toplumda gereksiz bir hiyerarşi oluşturduğunu düşünüyorum. zaten kişi adının manasını da bilirse önüne ya da arkasına herhangi bir kelime getirilmesine gerek duymaz. Ancak toplumunun geneline hakim olan egoyu bildiğim için de kişilere yukaridaki tamlamalardan biri ile hitap etmeye dikkat ediyorum.

3. o kişiden kendini üstün gördüğü için bu şekilde sesleniyorsa, yapılan hareketin rencide edici olduğuna, yok sadece samimiyetten ya da bazı kişilerin abla abi hanım bey gibi unvanları sevmemesi, sadece ismiyle hitap edilmesini istemesiyle ortaya çıkan durum.

4. iki kişi arasındaki samimiyete göre şekillenecek durumdur.

bazen insanlar sadece ismiyle hitap edilmesini isteyebilir ...bu durumda zaten olması gereken harekettir.ama böyle bir istek yoksa ne olursa olsun ismin yanına bir hitap kelimesi getirilmesi daha şıktır her zaman için.

5. 30 yaş olmasa da 4-5-10 yaş büyüklere kendi istekleri doğrultusunda gerçekleştirdiğim hitap şekli

6. ortalama minimum 30'lu yaşlarda olduğunuzu düşünürseniz 60'lı yaşlarındaki bir adamın iş yerinde patron/müdür olma ihtimali yüksektir.ona da sadece ismiyle hitap edebilen biri varsa seni tanımak istiyorum yiğidim mutlaka beni ara denilip telefon numarası verilebilir.

7. büyüğün kendisine saygısızlık yapıldığını düşünmesi durumudur

bir kişi birisiyle hem samimi olabilir hemde ona abi, abla diye hitap edilebilir bunda bir sakınca yok

samimi olmak için illa sadece ismiyle hitap etmek veya ensesine şaplak vurmak gerekmez

8. Olması gereken doğru bir eylemdir. Kurumsallaşmadır, ciddiyettir. Firmalar ahbap-çavuş ilişkisiyle yönetilirse 657 ye döner.

9. en azından unvanı,lakabı ya da yanına başka bir sıfatla seslenilirse bu kadar tepki çekmeyecek olan olay.

10. Aslında normal olan durum. Bizde fazla abartılıyor. Global sirkette calisiyorsan mecbursun buna. Dogrusu ad soyad beraber kullanarak hitap etmek. O zaman saygisizlikta sayilmaz, otoritede sarsilmaz.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.