Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

35 yaş yolun yarısı

paylaş araştır

1. iyi niyetli bir tahminle insanın 70 yaşında öleceği ön kabulüyle ileri sürülen önermedir. şiiri ise ayrı bir husustur. şiiri cidden çok etkileyici ve haddim olmayarak söyleyeyim efsane bir yapıttır.

2. " Yaş otuz beş yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. " dizelerine konu olan yaş.

Cahit Sıtkı Tarancı, Otuz beş yaş şiirinde otuz beş yaşını yolun yarısı olarak nitelemiş ancak kırk altı yaşında yaşamını yitirmiştir.

3. 35 yaş şiirinden esinlenen söz öbeğidir. ortalama yetmiş yıl süren insan ömrünün yarısına gelindiğini belirtir. bu yaştan sonra artık eski yaşam hevesi kalmaz. yaşlanmanın başlangıcı sayılabilir. hayat dersi alan birçok kişiye dönüm noktasıdır. aşk, hırs, kin, açgözlülük, kafaya takma gibi insan ruhunu etkileyen birçok şey önemini yitirir. kendi başına ayakta durma içgüdüsü gelişmiştir. geride kalan gençlik ve eski günler yad edilmeye başlanır. denir ya: yaşlandıkça hayallerin yerini hatıralar almaya başlar.

4. Dün itibarıyla 50'ye çekildiğini öğrendiğimiz yaş sınırı.

5. Cahit sıtkı tarancı' nın yolun yarısını kastettiği şiiri.

6. lisede edebiyat dersinde yıllık ödevim olan şiirdir.

şiir analizi yap demişti ben şiire şiir bana bakmıştı ama başka okulun hocasına yaptırdım :)

7. yolun yarısına 4 yıl kaldıı...

daha yolum varr :)

8. Cahit Sıtkı'nın zamaninda 23 yaş olarak yazmasi gerektiği şiirdir.Zira kendisi hayata çok erken gözlerini yummuştur.Hayat kısa.

9. Değildir, nitekim diyen şair yolun son çeyreğinde imiş

10. eskiden iyi niyetle yapılan tahminde bu hayat şartarı ve stresle sanırım 35 in çok altına geriledi yolun yarısı dediğimiz ömür.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.